Amerika'daki Güneş Tutulması Hava Durumu Görünüm Nasıl?

8 Nisan 2024 Güneş Tutulması Kuzey Amerika'da Nadir Bir Olay
8 Nisan'da gerçekleşecek olan güneş tutulması, Kuzey Amerika'daki son tam güneş tutulmasından bu yana ender rastlanan bir astronomik olay. 2017'de gerçekleşen tam güneş tutulmasının ardından kıtada görülecek bir sonraki tam güneş tutulması 2044 yılına denk düşecek. Bu olağanüstü olay, ABD, Kanada ve Meksika'da 30 milyonu aşkın insanı etkileyecek.

Etkileyeceği kişilere güneşin taçsını ve "elmas yüzük"ünü görme şansı verecek olan bu nadir olay, kıtadaki sayısız kişi için muhteşem bir deneyim olacak. Güneşin ay tarafından kısmen kapatıldığını gözlemlemek bile unutulmaz bir manzara sunacak.

Peki, ABD'nin hangi bölgeleri ve şehirleri tam güneş tutulmasını deneyimleyecek ve ne zaman? Tahmin edilen hava durumu nasıl? Eğer net bir görüş alanınız varsa, olayı nasıl güvenli bir şekilde izleyebilir ve kayıt altına alabilirsiniz?

ABD'de Tam Güneş Tutulması Hangi Bölgelerde ve Ne Zaman Yaşanacak?

İyi haber şu ki, birçok büyük merkez tam güneş tutulması bölgesinin 100 millik genişliği içinde yer alıyor, bu yüzden milyonlarca insan tam güneş tutulmasını izleyebilecek. Tam güneş tutulması kuzeye doğru bir yol izliyor, bu yüzden Meksika'nın Pasifik kıyısındaki Mazatlan'dan başlayarak (1057 AM PDT'de başlayacak) sonra Torreón (yerel saatlere göre) şehri izleyecek.

Tam güneş tutulması ABD'ye 1210 PM CDT'de (Eagle Pass, Teksas) girecek ve sonra Austin, Fort Worth ve Dallas gibi Teksas'ın beş büyük şehrinden üçünü etkileyecek. Bu noktadan sonra Arkansas'ın Little Rock şehri, ardından belirli Missouri, Illinois ve Indiana bölgelerini (Indianapolis dahil) etkileyecek.

Ohio'nun Dayton, Toledo ve Cleveland gibi şehirleri, ardından Erie, Pennsylvania ve New York'un Buffalo, Rochester ve Syracuse bölgeleri ile Maine de tam gösterimi alacak. Kanada da bu eğlenceli olaya dahil olacak, Ontario'nun güney bölgelerinden (Hamilton, Niagara Şelaleleri) ve Quebec'ten (Montreal) ile New Brunswick, PEI ve son olarak Bonavista, Labrador 403 PM NDT'de (Newfoundland Zamanı) etkilenecek.

Kıtanın başka yerlerinde yaşıyorsanız ve seyahat edemiyorsanız, yakınlık derecenize bağlı olarak güneşin ne kadar kapatılacağını görebilirsiniz (bu harita, kıtanın neresinde olduğunuza bağlı olarak ne kadarının güneş tutulmasını göreceğinizi gösteriyor).

Tamasında 200 mil içindeki bir dizi büyük merkez, %90 oranında veya daha iyi bir güneş tutulması alacak (Houston, St. Louis, Memphis, Nashville, Chicago, Cincinnati, Detroit, Toronto, New York, Boston).

ABD'nin güney, orta batı ve kuzeydoğusundaki herkes, aynı şekilde Kanada'nın güneydoğusu ve Atlantik kıyısında yaşayan kişiler, tatminkâr bir gösteri izleyecek. Bu bölgelerde olmasanız bile, küçük bir güneş tutulmasını yine de görebilir (ve kaydedebilirsiniz).

2024 Güneş Tutulması Ne Kadar Sürecek?

Ayın güneşi kapatmaya başladığı anda (kısmi güneş tutulması) ve iki cismin ayrılma anına kadar geçen süre oldukça uzun olacak Dallas'ta iki saat kırk dakika ve Maine'de 2 saat 18 dakika.

Ancak, tam güneş tutulması kendisi kısa süreli olacak, bu süre, tam güneş tutulmasının merkezine ne kadar yakın olduğunuza ve günün saatinin ne olduğuna bağlı olacak. Dallas'ta bu süre neredeyse dört dakika, Presque Island, Maine'de üç dakikadan az ve Montreal'de sadece bir dakika on iki saniye. Bu nedenle, bu kısa süre zarfında gökyüzünün açık olmasını ummalı ve hazır olmalısınız.

Benim Bölgedeki Hava Durumu Nasıl?

Kesin bir tahmin için henüz erken olsa da, bir hafta boyunca belirli bir fikir edinmek için yeterli süre bulunmaktadır. Ancak, Nisan ayı için açık gökyüzleri beklememek en iyisidir. Bununla birlikte, güneş tutulması hafif bulut örtüsü ile bile görülebilir, hatta kalın bir bulut örtüsüdurumunda gökyüzü dramatik bir şekilde kararacak.

Ne yazık ki, yağış olasılığı güneş tutulmasının çoğu bölgesinde genelde ortalamanın üstündedir. Tahminler, net gökyüzü için şansın yaşadığınız yere ne kadar kuzeydoğuda olduğu konusunda zıt yönlüdür.

Dallas'ta gün boyunca yağmur yağması bekleniyor (%58), bu durumun gerçekleşmesi durumunda sürekli bulut örtüsü ve net bir görüş olmaması anlamına gelecektir. Indianapolis'te durum biraz daha iyileşiyor (parçalı bulutlu, %24 yağış olasılığı), Buffalo, New York'ta ise durum daha da iyi (parçalı bulutlu, %11).

Şu anda Montreal için hava durumu oldukça iyi görünüyor, çoğunlukla güneşli bir hava ve sadece %9 yağış olasılığı var. New Brunswick'teki Fredericton için de aynı durum geçerli.

Niagara Şelaleleri, eclipse etkinlikleri nedeniyle beklenen kalabalık nedeniyle olası tehlikeli kalabalıklara karşı dikkatli olması sebebiyle yüksek kalitede bir hava durumu bekliyor (çoklu güneşli, %18).

Evde Güneş Tutulmasını Nasıl İzleyebilirim?

Güneşe bakmak kesinlikle gözleriniz için tehlikeli olabilir ve bir güneş tutulması sırasında da aynı derecede zararlı olabilir. Anında rahatsızlık hissetmeseniz bile, güneş retinopatisi adı verilen bir rahatsızlık yoluyla gözlerinize zarar verebilirsiniz. Bu, göz ağrısı, görme alanındaki kör noktalar, bulanık görme gibi ciddi sonuçlara yol açabilir.

Güneş tutulmasını güvenli bir şekilde görebilmek için uluslararası bir güvenlik standardı olan ISO 12312 2'ye dayalı onaylı güneş tutulması gözlükleri satın almanız gerekmektedir (normal güneş gözlükleri işe yaramaz). Bu standart, maksimum parlaklık geçirgenliğini ve izin verilen dalga boyu geçirgenliğinin aralığını (UVA, UVB ve kızılötesi) belirler.

Eğer henüz sahip değilseniz, hâlâ bir çift bulmanız mümkün. Çok sayıda üretici ve satıcı için Amerikan Astronomi Topluluğu'nun (AAS) birçok önerisi bulunmaktadır, hem çevrim içi hem de perakende mağazalarda.

Birçok ücretsiz güneş tutulmasını gözlükleri (kişi başına en fazla iki sınırlı sayıda) sunan Warby Parker gibi firmalar bulabilirsiniz. Ayrıca Staples, Lowes, Walmart gibi yerlerde veya B&H, çeşitli bilim ve astronomi mağazalarında çevrim içi olarak da bulabilirsiniz. Ancak AAS, Amazon veya eBay'de en düşük fiyatı aramanızı önermez, kötü bir kopya almanız durumunda. "Çevrimiçi bir güneş gözlüğü veya filtre satın almadan önce, (1) satıcının sitenin kimliklendiğinden ve (2) satıcının bu sayfada listelendiğinden emin olmanızı öneririz." diye belirtir.

Gözlüksüz Güneş Tutulmasını Güvenli Bir Şekilde Nasıl İzlerim?

Dolaylı yöntemlerle güneş tutulmasını görmek mümkün olabilir. En basit yöntem, kalın bir kağıt veya karton parçasına küçük yuvarlak bir delik açmak ve ardından güneşin bu delikten yere veya düz bir yüzeye yansımasının sağlanmasıdır (aynı zamanda yuvarlak bir delikle bir parça folyo da kullanabilirsiniz, NASA burada gösterdiği gibi). Bu, Güneş'in diskinin bir görüntüsünü yansıtarak, gerçek zamanlı bir şekilde güneş tutulmasını izlemenizi sağlayacaktır.

Aynı prensip, birkaç deliği olan bir şey (örneğin bir süzgeç) kullanarak, bir yüzeyin üzerine birkaç küçük güneş tutulmasını yansıtarak, aynı yöntemle uygulanabilir. Ağaçlar da benzer bir şey yaparak, üzerlerine Güneş tutulmalarının minyatür görüntülerini yansıtarak, tuhaf gölge modelleri üretebilirler.

Daha iyi bir deneyim için basit bir kutu projektörü oluşturabilirsiniz. Bu sayede, güneş, kalay üzerinden bir delikten beyaz bir kartın üstüne yansıtılır ve bir delikten kartı görebilirsiniz, bu sayede Güneş sizin arkasınızda kalır. Kanada Uzay Ajansı tam olarak nasıl yapılacağını açıklar.

Asla, asla güneş tutulmasını doğrudan gözlemlemek için bir çift dürbün veya teleskop kullanmayın, çünkü bu gözlerinize zarar vermenin garanti bir yoludur. Bununla birlikte, teleskopu veya dürbünü bir parçanın üzerine Güneş'i yansıtmak için kullanabilirsiniz, bu da bu videoda gösterildiği gibi.

Güneş Tutulmasının Fotoğrafları veya Videolarını Nasıl Çekebilirim?

Ne yazık ki, güneşin parlaklığı sensörü zorlayarak resmi etkisiz hale getirecek ve görüntüyü bozacak (ve muhtemelen sensörü de zarar görecek) şekilde, akıllı telefonunuzu veya kamerasını doğrudan güneşe yönlendiremezsiniz. Neyse ki, kamerasınızı da gözlerinizi koruduğunuz gibi koruyabilirsiniz.

Bu, güneş tutulmasını görmek için ek bir çift güneş tutulmasını gözlükleri alıp, onlardan bir tanesinden bir gözünden parça keserek, akıllı telefonunuza (veya diğer kameralarınıza) yapıştırarak yapılabilir. Bu, kısmi güneş tutulmasındaki ve tam güneş tutulmasındaki detayları görebilecek şekilde aydınlatma seviyelerini azaltacaktır.

Kameralar için tasarlanan ve doğrudan görüntüleme için kullanılan bir diğer seçenek ise VisiSolar Fotoğraf Filtresi gibi özel akıllı telefon güneş filtrelerini alabilirsiniz. Solar Snap Eclipse Uygulama Kiti gibi bir uygulama sunan Solar Snap Eclipse gibi ürünlerde mevcuttur. Akıllı telefonunuzu veya kamerasını kurarken gözlerinizi korumak için güneş gözlükleri takmanız da tavsiye edilir.

Dedektör olmayan bir aynasız veya DSLR kamera ile güneş tutulmasını çekmek istiyorsanız, Mylar, 16 stop ND (nötr yoğunluk) veya hidrojen alfa güneş filtresine ihtiyacınız olacak. Yine de, güneş tutulmasını çekmek için bir DSLR'nin optik vizöründe doğrudan güneşe bakmamalısınız (ayna olmayan bir kameranın elektronik vizörü güvenlidir).

Güneş tutulmasını akıllı telefon ile fotoğraflamak için flaşı kapatın ve kameranızı ultra geniş veya geniş moduna geçirin böylece net bir şekilde çekim yapabilirsiniz. Güneşe hizalanmak için kameranıza bakarsanız doğrudan güneşe bakmayın (güneş tutulmasını çekerken güneş gözlüğü takmadığınız sürece).

Güneş tutulmasının etrafında kilitlenmek için akıllı telefonunuzun odak kilidi özelliğini kullanın. Toplam felaket saniyenin altında sürer, bu yüzden kare modunu kullanarak bu anı kaybetmemek için çekim yapmanız gerekir. Ve daha sonra düzenleme uygulamanızda en fazla ayrıntıyı korumak için RAW (JPEG yerine) görüntüler yakalamanızı deneyin. Bazı iPhone ve Android akıllı telefonlar dahili olarak RAW yeteneğine sahiptir, eğer değilse, üçüncü taraf bir uygulama kullanabilirsiniz.

Eğer video çekmeyi düşünüyorsanız, tabii ki bir filtre kullanmanız gerekir. Ancak, el titremesine ve sallanmaya neden olacağı için elde çekim yapmaktan kaçınarak, bir tripod kullanmanız da önerilir. Hatta ucuz bir tripod da işinizi görecektir, basit bir akıllı telefon tutucusu ile birlikte. En yüksek çözünürlükte (4K veya hatta 8K) ve en yüksek kalitede çekim yapın. Bu şekilde, neşelendirme, bağırma vb. anları da kaydedebilirsiniz tekrar tekrar geri dönebileceğiniz değerli bir anı.

Daha Fazla Kaynak

Güneş tutulmasıyla ilgili daha fazla bilgi veren birçok hükümet ve özel siteler bulunmaktadır. Ayrıca, göz koruması, görüntüleme, kaynaklar ve bir "interaktif harita ki, Kuzey Amerika'daki 8 Nisan 2024 tam güneş tutulmasında herhangi bir konumda ne göreceğinizi gösteren bir "tam güneş tutulması" uygulaması sunan bir eğlenceli site olan AAS'ın tam güneş tutulması sitesi de dahildir.

NASA'nın ayrıca Kuzey Amerika Güneş Tutulması için özel bir sitesi, Ulusal Hava Servisi ve Ulusal Güneş Gözlemevi de bulunmaktadır. Büyük Amerikan Güneş Tutulması adlı özel bir site büyük ölçüde ticari amaçlıdır, ancak hangi konumdaki konumlara bağlı olarak ne kadarlık bir güneş tutulmasının gör


Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ