Apple'ın iPad Pro'su Yenilendi M4 Çipi ve OLED Ekranı İnceledik | İnceleme

2024 iPad Pro Yeni MacBook'lardan Çok Daha İnce ve Hafif
A pple, Let Loose etkinliğinde en üst seviye tabletlerini güncellediğini duyurdu. 2024 modelinde, yeni M4 çipi, "dikkat çekici şekilde daha ince ve hafif" yapısı, üstün OLED ekran ve güncellenmiş aksesuarlar gibi büyük iyileştirmeler bulunuyor. Son model iPad Pro ile 2022 öncesindeki model arasındaki temel farkları inceledik ve bu yatırımın (oldukça yüksek) değerli olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacak detayları paylaşıyoruz.

Ekran ve Boyutlar

Let Loose etkinliğindeki deneyimi, yeni iPad Pro'nun daha ince ve hafif yapısı ile Tandem OLED ekranının, en son modeli elinize aldığınızda fark edeceğiniz ilk büyük değişiklikler olduğunu belirtiyor. Deputy Editör Nathan Ingraham, Apple'ın oldukça parlak demo alanında, iPad Pro ekranının kalitesini gösterdiğini ve her şeyin son derece net olduğunu, siyahların gerçekten koyu ve renklerin gerçekten canlı olduğunu söylüyor. Eski model ile yeni iPad Pro'yu yan yana karşılaştırdığınızda fark edeceğiniz diğer bir değişiklik, kamera konumlandırması. 2024 modeli, ön yüz kamerasını manzara modunda üst ortaya taşıyor. Eski model, dikey portre modunda tutulduğunda ekranın üzerinde merkezde bulunan klasik iPad konfigürasyonunu kullanıyordu. Yeni iPad Pro, aynı zamanda eski modelinden belirgin bir şekilde daha hafif ve ince. 13 inçlik model sadece 5,11 mm (0,2 inç) kalınlığında ve sadece 579g (1,28 lbs) ağırlığındadır bu, 2022'deki 12,9 inçlik modelden %20 daha ince ve %15 daha hafif olduğu anlamına geliyor. Yeni 11 inçlik varyant ise 5,3mm (0,21 inç) kalınlıkta ve 444g (0,98 lbs) ağırlığındadır bu da eski modele göre %10 daha ince ve %5 daha hafif olduğu anlamına gelir. 2022 model zaten ince bir cihazdı, bu yüzden yeni iPad Pro'nun işlem gücüne göre oldukça ince ve hafif olduğunu bulmamız şaşırtıcı değil.

İşlemci

iPhone üreticisi, ilk kez bir iPad yerine bir Mac için yeni bir Apple Silicon versiyonunu tanıttı. Tamamen yeni M4 çipi, (dört performans çekirdeği ve altı verimlilik çekirdeği) olan 10 çekirdekli bir CPU yapılandırmasına sahip ve şirket, bunun 2022 modelindeki M2 silikonundan bir buçuk kat daha hızlı performans sunacağını iddia ediyor. "Bir buçuk kat daha hızlı" dememin sebebi ise, MacBooks ve bazı eski iPad Pro modellerinde olduğu gibi, Apple'ın fiyatlandırma seviyenize bağlı olarak farklı çip varyasyonları gönderiyor olması. 2024 modelin 1TB ve 2TB versiyonları bu 10 çekirdekli çipi taşırken, 256GB ve 512GB modelleri, dokuz çekirdekli M4 çipi ile üç performans ve altı verimlilik çekirdeğine düşer.

Daha düşük seviye ve yüksek seviye M4 varyasyonları, donanım hızlandırmalı 10 çekirdekli bir GPU, 16 çekirdekli bir sinir ağı, 120 GB/sn bellek bant genişliği ve 16GB RAM içerir. Yani, farklı modellerin adı pek dramatik bir farklılık göstermiyor daha pahalı seviyelerde bir performans çekirdeğini fazladan alıyorsunuz. Gerçek dünya deneyimine nasıl yansıdığını görmek için bunlarla geniş zaman geçirmemiz gerekecek. Karşılaştırma yapmak gerekirse, 2022 iPad Pro'daki M2, dört performans ve dört verimlilik çekirdekli sekiz çekirdekli bir CPU'ya sahipti. Ayrıca, 16 çekirdekli bir Sinir Ağına (tabii ki, M4'teki eski bir sürüm) ve 100GB/s hafıza bant genişliğine sahipti ve 8GB veya 16GB RAM'e sahipti.


2024 iPad Pro Yeni MacBook'lardan Çok Daha İnce ve Hafif - 2

Aksesuarlar

Yeni iPad Pro, 2022 modeli ile kullanamayacağınız yeni aksesuarlara sahip. Bu, Apple'ın "tüm deneyimi MacBook kullanıyormuş gibi hissettiren" yeni Magic Keyboard'u da içeriyor. Ayrıca, modern MacBooks'ta olduğu gibi haptik geri bildirime sahip daha büyük bir izleme paneli ve alüminyum bir avuç içi dayanaklıklıdır. Eski model, mikrofiber benzeri bir malzeme ve fiziksel tıklama izleme paneli kullanıyordu, bu yüzden yenisi ellerinizin altında daha katı hissettirecek ve MacBooks'un görünüm ve hissiyle uyumlu olacaktır. Yeni Magic Keyboard ayrıca parlaklık, Spotlight araması, Siri/dikte ve medya kontrolleri gibi şeyler için kısayol tuşları olan yeni 14 tuşlu bir fonksiyon sırası ekler.

Öte yandan, sadece 2024 iPad Pro ve iPad Air ile uyumlu olan Apple Pencil Pro, önceki modeline oldukça benzer olsa da, bazı ek özellikler ekler. Bunlar, onun varili içindeki yeni bir sensörünü sıkıştırmanıza olanak tanır. Yeni sıkma hareketi, araç paletlerini getirebilir veya kısayolları etkinleştirebilir. Üçüncü taraf geliştiriciler, hatta uygulamalar için aksiyonları özelleştirebilir. İlk kez, ayrıca, sıkma hareketine haptik geri bildirim ekler ki böylece sıkmanızın kabul edilip edilmediğini veya taşıdığınız şeyin istenen noktaya inip inmediğini bilirsiniz. Yeni Apple Pencil, onun en son konumunu Apple'ın konum uygulamasında kontrol edebileceğiniz Find My ile de çalışır. Her iki model de 2023'teki daha ucuz 3500 TL USB C Apple Pencil ile çalışır.


2024 iPad Pro Yeni MacBook'lardan Çok Daha İnce ve Hafif - 3

Fiyat

Eh, her şey iyi haber olamaz. Tüm bu yükseltmelerle, Apple yine yüksek kaliteli bir tablet için daha fazla ödeme düşünmenizi istiyor. Yeni iPad Pro 11 inç olan modelinin fiyatı 45.999 TL ve Yeni iPad Pro 13 inç olan modelinin fiyatı 59.999 TL. Bu başlangıç fiyatları, 2022 modelinde mevcut olduğunda başlangıç fiyatlarından 8500 TL daha yüksek. Ama bekleyin, daha da kötüsü var. Bu fiyatlara, Yeni Magic Keyboard 11 inç Fiyatı 11.999 TL ve Yeni Magic Keyboard 13 inç Fiyatı 13.999 TL. Ayrıca, kaybettiğinizde en son konumunu kontrol edebileceğiniz Apple Pencil Pro Fiyatı 5299 TL eklemeniz de gerekmeyecek. Yeni iPad Pro'yu mümkün olduğunca bir MacBook'a benzetmek için cebinizden neredeyse bir M3 çipiyle başlangıç seviyesi 14 inçlik bir MacBook Pro'ya ödeyeceğiniz miktarı ödemeniz gerekecek. Biraz daha iyimser bir notta, bu sefer daha fazla depolama alıyorsunuz. 2024 iPad Pro, 2022 modelindeki 128GB'nin iki katı olan 256GB ile başlıyor. Oradan yukarı doğru hareket ederken, diğer depolama seviyeleri önceki modeliyle aynıdir.


2024 iPad Pro Yeni MacBook'lardan Çok Daha İnce ve Hafif - 4

Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ