Google'ın Project Astra'sı Geleceğin Yapay Zeka Uygulaması | Teknoloji

2024 Google I/O'da Project Astra Yeni Nesil Yapay Zeka
G oogle'ın 2018 geliştirici konferansında sergilediği Duplex ses asistan teknolojisi, hem etkileyici hem de endişe vericiydi. Bugün, I/O 2024 etkinliğinde, şirket yine aynı tepkileri uyandırabilir, bu sefer AI zekasının başka bir uygulaması olan "Project Astra"yı tanıtarak.

Şirket, anahtar sunumunu beklemek istemedi, dün sosyal medya hesaplarından bir kamera tabanlı yapay zeka uygulamasının videosunu paylaştı. Bugünkü anahtar sunumda ise Google'ın DeepMind CEO'su Demis Hassabis, ekibinin "her zaman günlük hayatta yardımcı olabilecek evrensel yapay zeka ajanları geliştirmek istediklerini" paylaştı. Project Astra, bu hedef doğrultusunda kaydedilen ilerlemelerin bir sonucu olarak karşımıza çıktı.


Project Astra Nedir?

Google'ın dünkü medya brifinginde gösterdiği bir videoya göre, Project Astra, ana arayüz olarak bir bakış açısına sahip bir uygulama gibi görünüyordu. Bir kişi telefonunu bir ofisin çeşitli noktalarına yönlendirerek "Ses çıkaran bir şey görene kadar bana haber ver" dedi. Bir monitörün yanındaki hoparlör görüldüğünde Gemini şöyle yanıt verdi "Ses çıkaran bir hoparlör görüyorum."

Video, test kullanıcısının bir masadaki bir kupa kalemi gösterdiği anı ve "Bununla ilgili bana yaratıcı bir tümleme ver" dediği an da dikkat çekiyordu. Gemini hızla cevap vererek, "Yaratıcı kalemler neşeyle boyar. Kesinlikle renkli yaratılışlar yaratırlar" dedi.

Project Astra Gözlükleri mi? Google Glass Geri mi Dönüyor?

Videonun geri kalan kısmı, Project Astra'nın bir monitördeki kod parçalarını tanımlamasını ve açıklamasını, kullanıcının pencereden dışarıya bakarak hangi mahallede olduklarını söylemesini gösteriyordu. En etkileyici kısım ise Astra'nın, çerçevenin dışında olan gözlüğün yerini hatırlayarak "Evet, hatırlıyorum. Gözlüklerin kırmızı bir elma yanında bir masanın üzerindeydi" cevabını vermesiydi.

Astra'nın, çevresel bilgileri tarayarak kullanıcının sorularına yanıt vermesi oldukça etkileyiciydi. Test kullanıcısı, beyaz tahtadaki bir diyagramın hızlı bir biçimde işlenebilmesini ve "Bu sistemi daha hızlı yapmak için buraya ne ekleyebilirim?" diye sormasını sağladı. Astra, "Sunucu ve veritabanı arasına bir önbellek eklemek hızı artırabilir" dedi.Project Astra Nasıl Çalışıyor?

Bu, Astra'nın sadece görsel verileri gerçek zamanlı olarak işlemekle kalmayıp, gördüklerini hatırlaması ve etkileyici bir bilgi deposu ile çalışmasının bir sonucuydu. Hassabis'e göre, bu "ajanlar"ın "videoları sürekli olarak kodlama, video ve konuşma girdilerini olaylar zaman çizelgesine birleştirme ve bu bilgileri etkin geri çağırma için önbelleğe alma" şeklinde tasarlandı.

Yakın gelecekte, bu asistanların "telefonunuz veya gözlükler aracılığıyla" kullanılabileceğini paylaşan Hassabis, "Bu yeteneklerin bazılarının bu yıl ilerleyen dönemlerde Gemini uygulaması gibi Google ürünlerine geleceğini" de yazdı.

Project Astra Ne Zaman Kullanıma Sunulacak?

Henüz net bir kullanıma sunulma planı bulunmayan Astra, gelecekte Hassabis'e göre,"telefonunuz veya gözlükler aracılığıyla" kullanılabilecek. Henüz gözlüklerin bir ürün olup olmadığı veya Google Glass'ın halefi olup olmadığı konusunda bir bilgi bulunmamakla birlikte, Hassabis, "bu tür yeteneklerin bazılarının bu yıl ilerleyen dönemlerde Gemini uygulaması gibi Google ürünlerine geleceğini" belirtti.

Google I/O 2024 etkinliğinden tüm haberleri sitemizden takip edebilirsiniz!Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT