2023'te Dünya Sıcaklık Rekoru! Küresel Isınma Sorunu Artıyor

2023 Tarihin En Sıcak Yılı! Küresel Isınma Rekoru Kırıldı
2 023 Yılı Dünya Genelinde Sıcaklık Rekoru Kırdı

Avrupa Birliği'nin Dünya Bilim Ekibi, 2023'ün küresel sıcaklıklarının analizini yaparak, tarihin en sıcak yılı olduğunu belirledi. Küresel ısınma döneminde, bu çok da şaşırtıcı değil. Ancak 2023'ün rekorunu kıran şey, Haziran ayından itibaren her ayın önceki yıllara göre belirgin şekilde üstünde olması ve 2023 ile önceki yıllar arasındaki farkın büyüklüğüydü.

Copernicus veri seti, bu analiz için kullanılan tek veri seti değil. Cuma günü, Berkeley Earth, NASA ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) hepsi benzer raporları yayınladı. Tüm bu raporlar, 2023'ün olağanüstü bir rekor yılı olduğunu ve diğer yıllardan farklı olduğunu büyük ölçüde doğruladı. Bu kadar olağandışı olan 2023 yılına dair her üç yeni analiz de bazı ayrıntılar ekledi.

Her üç analiz de, kıtalar arası boşlukları doldurmak gibi farklı yöntemler kullanarak ve farklı temel alarak benzer sonuçlara ulaştı. Berkeley Earth, 1850 1900 sıcaklıklarını temel alarak ön endüstriyel dönem sıcaklıklarıyla karşılaştırma yapan tek ekip oldu. Bu analize göre, bu yılın endüstri öncesi sıcaklıklardan 1.5°C'den fazla olduğu belirtildi.

2023 yılında birçok ülke, sıcaklıkları sürekli olarak bu seviyenin üstünde tutmamayı taahhüt etmiş durumda. Dolayısıyla, hedeflerimizi sürekli olarak gerçekleştiremememizden uzak bir yıldayız. Ancak önümüzdeki on yıl içinde bu seviyenin üstünde birkaç yıl görmemiz muhtemel. Bu açıkça, karbon emisyonlarını düşürmeden önce yüzyılın sonuna kadar sıcaklıkları bu eşik altına indirmek için zorlu bir mücadeleyle karşılaşacağımız anlamına geliyor.

Berkeley Earth, ısınmanın son dönemdeki farklı faktörlerdeki etkilerini gösteren güzel bir grafik de sağladı. Seragazları açıkça en güçlü ve en tutarlı faktör olsa da, El Niño / La Niña salınımı ve güneş döngüsü gibi daha zayıf kısa vadeli etkiler de bulunuyor. Berkeley Earth ve AB'nin Copernicus ekibi, uluslararası bir anlaşmanın gemi kaynaklı kükürt emisyonlarını 2020'de yaklaşık %85 azalttığına dikkat çekti, bu da uzaya geri saçılan güneş ışığını azaltabilir. Son olarak, AB ekibi gibi, Hunga Tonga püskürmesine de dikkat çektiler.


Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ